Ray Dalio mówi, że rządy „zdelegalizują“ Bitcoina. Czy HODLERZY powinni uciekać?

Obawy założyciela Bridgewater dotyczące Bitcoin’a są należycie odnotowane, ale mogą być przesadzone

W świecie Bitcoina (czasem w skrócie BTC) są ludzie znani jako „HODLERZY“. Są to długoterminowi inwestorzy, którzy będą „Trzymać się drogich żyć“ (lub HODL), nawet gdy cena Bitcoinów gwałtownie huśta się lub wchodzi na długotrwały rynek niedźwiedzi.

Źródło: Shutterstock

Łatwo jest HODL Bitcoin, gdy cena rośnie, tak jak w pierwszej połowie listopada. Z drugiej strony, może być trudniejsze do utrzymania swojej pozycji, gdy słynny ekspert finansowy przygotowuje świat na środowisko anty-Bitcoinów.

HODLERzy są teraz testowani jako wybitny guru finansów, który wydał fatalne ostrzeżenie o statusie prawnym Bitcoina. To prowadzi do pytania za miliard dolarów: Czy twardzi inwestorzy Bitcoinów powinni stać przy swojej ulubionej kryptojówce, czy lepiej posłuchać tego ostrzeżenia i porzucić statek?

Bliższe spojrzenie na cenę Bitcoina

Dla każdego, kto liczył na to jako na zabezpieczenie przed globalną katastrofą, marzec 2020 roku pokazał niestety, że gdy wiesz – co uderzy w wentylator, inwestorzy wyrzucą wszystko, łącznie ze zlewem kuchennym.

Tak więc, gdy w marcu rozpoczął się nowy kryzys związany z koronaawirusem, handlowcy sprzedali swoje udziały w Bitcoinach, aby utrzymać swoje pozycje gotówkowe. Oszałamiająco, cena dotknęła 52-tygodniowy spadek o 4.106,98 dolarów w tym burzliwym czasie.

Na szczęście, HODLERZY zwyciężyli na dłuższą metę. Bitcoin odzyskał 10.000 dolarów w lecie i pozostał stabilny przez kilka miesięcy.

Rzeczywiście, akcja cenowa w Bitcoinie była tak stabilna, że po pewnym czasie zaczęła się robić nudna. Z bocznym szlifem trwającym do września, niegdyś zmienna kryptokur waluta wyglądała jakby mogła stracić swój blask.

Cierpliwość jednak w końcu się opłaciła. Z niewielkim ostrzeżeniem, Bitcoin wybił się do 13.000 dolarów w październiku, a następnie 16.000 dolarów w listopadzie. Od 15 listopada cena była tylko nieznacznie niższa od poziomu 16 000 dolarów.

Dalio’s Dalliance with Bitcoin Commentary

Kiedy Ray Dalio mówi o sprawach finansowych, ludzie się podniecają i zwracają uwagę. Jest założycielem, Współprzewodniczącym i Co-Chief Investment Officer w Bridgewater Associates, który jest największym na świecie funduszem hedgingowym.

Dalio skomentował wiele tematów finansowych. Jednak przez lata nie spędził wiele czasu na rozmowach o Bitcoinie. Jednak ostatnio Dalio zwrócił uwagę na Bitcoina, a jego komentarz był raczej niepokojący.

Jak on to widzi, istnieje wiele podstawowych problemów z Bitcoinem. Po pierwsze, Dalio mówi: „Dziś nie mogę jeszcze zabrać mojego Bitcoina i łatwo kupić z nim rzeczy.“ Osobiście, nie uważam tego za stały problem z Bitcoinem, ponieważ adopcja jest procesem stopniowym.

Poza tym, już teraz można używać Bitcoin’a do robienia zakupów na stronach e-commerce takich jak Amazon (NASDAQ:AMZN) poprzez sieć piorunów. Nienawidzę tego mówić, ale Dalio może być trochę w tyle za czasami, jeśli chodzi o wykorzystanie kryptokursztynu.

Inne zastrzeżenia

Dalio kontynuuje narzekając, że z powodu zmienności cen Bitcoina, „nie jest to skuteczny magazyn bogactwa“. Do tego roszczenia, chciałbym zaprzeczyć, że Dalio notorycznie ogłosił, że „gotówka jest śmieciem“, ale wiele milionów ludzi na całym świecie przechowują swoje bogactwo w gotówce.

Jednak największym sprzeciwem Dalio wobec Bitcoina było to, że „jeśli stanie się to istotne, rządy na to nie pozwolą, to znaczy, że go zdelegalizują.“

W obronie tego stanowiska, Dalio wskazał, że „oni“ (przypuszczalnie, rząd USA) „zakazali złota“. Nie chcę okazywać braku szacunku dla szanowanego finansisty, ale ten argument ma niewielkie znaczenie.

Możemy tylko założyć, że Dalio odwołuje się do rozporządzenia wykonawczego prezydenta Roosevelta z 1933 roku. Wymagało to od obywateli USA sprzedaży złota do Rezerwy Federalnej za 20,67$ za uncję troy. Wyjątek stanowiły złoto o wartości poniżej 100 dolarów, a także „złote monety o uznanej specjalnej wartości dla kolekcjonerów rzadkich i niezwykłych monet“.

I tak, złoto nigdy nie było tak naprawdę „zakazane“ w tym sensie, że Dalio wydaje się sugerować. Co więcej, nie usłyszeliśmy jeszcze żadnych oświadczeń prezydenta-elekta Bidena sugerujących, że zakaz jest prawdopodobny.

Podsumowując

Wierni Bitcoin HODLers nie muszą pozwolić, aby błędne zastrzeżenia Dalio ich martwić. Dalio jest udanym ekspertem finansowym, ale może się całkowicie mylić co do przyszłości Bitcoina.

Twierdzenie o zakazie dotyczącym złota jest mylące i niekoniecznie będzie miało zastosowanie do Bitcoin’a. To oczywiste, że Dalio nie jest miłośnikiem kryptokurwalidztwa. Niezależnie od tego, nie ma powodu, by porzucić Bitcoina, jeśli wierzysz w jego przyszłość.

W dniu publikacji, David Moadel nie posiadał (bezpośrednio lub pośrednio) żadnych pozycji w papierach wartościowych wymienionych w tym artykule.