Altcoin bull rynku „playbook“ stworzony przez popularnego handlowca Bitcoin idzie viral.

Przedsiębiorca znany na Twitterze jako „Hsaka“ stworzył matrycę korelacji, która ma pomóc w identyfikacji altcoinów, które mogą być gotowe do wzrostu.

Wykres pokazuje wszystkie monety na Binance Futures i zawiera ich poziomy korelacji cenowej w ciągu ostatnich 14 dni. Wyniki bliższe 1 wskazują, że ceny każdego z dwóch aktywów mają tendencję do przemieszczania się w klastrze, natomiast wyniki bliższe -1 wskazują na odwrotną zależność między nimi. Wyniki zbliżone do 0 wskazują na brak korelacji pomiędzy nimi.

Post Hsaka, wraz z jego komunikatem nazywającym wykres „podręcznikiem do handlu tym cyklem alt“, szybko przyciągnęły uwagę wielu osób w kryptońskiej społeczności. Analityk Luke Martin, szef Venture Coinist, nazywa to jednym z najbardziej użytecznych narzędzi wykresowych w obecnym klimacie rynkowym.

Wykres przedstawia kilka interesujących par. Najbardziej skorelowanym atutem Bitcoin’a jest na przykład Zcash, a Ethereum XRP. Najmniej skorelowanym aktywem wydaje się być COMP, czyli Ethereum Governen for Decentralized Finance (DeFi) lending platform Compound, z większością ujemnych korelacji z innymi monetami.

Ogólnie rzecz biorąc, waluty kryptograficzne wykazują wysoki poziom korelacji, a według Binance Research Ethereum był aktywem najbardziej skorelowanym w 2019 roku. ETH i Bitcoin, dwa najważniejsze krypty według limitu rynkowego, wykazywały zazwyczaj stosunkowo wysoki poziom korelacji. Wykres Hsaka podaje, że ich wynik z ostatnich dwóch tygodni wynosi 0,66, co wskazuje na stosunkowo silny poziom dodatniej korelacji.

Hsaka wskazała na jeden silny wyjątek od trendu korelacji kryptońskiej: monety na zdecentralizowanym protokole Uniswap.